Dwór w Starej Niedziałce

mmsn

Dwór został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Okazały’ budynek na planie wydłużonego prostokąta utrzymany jest w stylu pałacowo-rezydencjonalnym. Do dziś przetrwał stary park dworski okalający posiadłość. Całość uzupełniają rozległe stawy.

Dwór stanowi cześć dawnego folwarku, którego właścicielami byli m.in. rodzina Schiele. ród znanych browarników. Browary Haberbush i Scniele rozwijały’ się od połowy XIX wieku, a już na początku XX stale ci a były nie tylko największym w Warszawie, ale i jednym z najprężniejszych producentów piwa w całym zaborze rosyjskim. Szczególnie na rzecz rozwoju lokalnej społeczności przyczynił się jeden z właścicieli dworu – Mieczysław Schiele. który aktywnie uczestniczył w życiu Niedziałki. Dzięki niemu w latach trzydziestych powstała miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna.

Po rozparcelowaniu w okresie powojennym, majątek spełniał różne funkcje. Od lat pięćdziesiątych do 2001 roku w dworze mieściła się szkoła podstawowa. Później zabytek ponownie trafił w prywatne ręce. Nowi właściciele wyremontowali dworek. Choć nadal utrzymany jest on w stylu klasycy stycznym, to jednak wprowadzono znaczące zmiany. Przede wszystkim nowy wyraz zyskała frontowa elewacja, którą zdobi wysoki portyk wsparty na dwóch parach masywnych kolumn. Zastąpił on dawny skromny ganek, nad którym usytuowane było niewielkie, mansardowe piętro. Dwuspadowy dach wcześniej pokryty eternitem zyskał nowe pokrycie i został wyposażony w stylowe lukamy. Tylna elewacja ozdobiona jest trójosiowym ryzalitem. Obszerny taras łączy budynek z ogrodem. Pałac zdobią efektowne boniowania.

Dodaj komentarz

Agroturystyka na Ziemi MIńskiej

Menu Title