Gmina Dębe Wielkie

515px-POL_gmina_Dębe_Wielkie_COA.svgDębe Wielkie – wieś w Polsce położona w środkowej części województwa mazowieckiego, a zachodniej części powiatu mińskiego. Miejscowość Dębe Wielkie jest siedzibą gminy Dębe Wielkie, która w powiecie mińskim sąsiaduje z gminą Halinów, Mińsk Mazowiecki, Stanisławów, a także z gminą Wiązowna w powiecie otwockim i gminą Zielonka w powiecie wołomińskim.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego. Od 1 stycznia 1999 roku gmina Dębe Wielkie należy do województwa mazowieckiego (jedno z 16 województw). Obecnie województwo mazowieckie składa się z 42 powiatów (37 ziemskich i 5 grodzkich). Powiaty dzielą się na 314 gmin – 35 miejskich, 50 miejsko-wiejskich i 229 wiejskich.223px-POL_powiat_miński_gmina_Dębe_Wielkie_map.svg
Przez środek gminy przebiega jeden z ważniejszych szlaków  komunikacyjnych – droga krajowa nr 2 Świecko-Warszawa-Terespol, która jest jednocześnie trasą międzynarodową E30. Na terenie gminy znajduje się również odcinek międzynarodowej linii kolejowej Berlin-Warszawa-Moskwa. Na terenie wsi znajdują się trzy przystanki kolejowe PKP – Dębe Wielkie, Nowe Dębe Wielkie oraz Wrzosów.  Miejscowość gminna – Dębe Wielkie jest oddalona o ok. 30 km od Warszawy i ok. 8 km od Mińska Mazowieckiego. Pod względem fizycznogeograficznym (wg J. Kondrackiego) gmina Dębe Wielkie leży na granicy trzech makroregionów: Równina Wołomińska, Równina Garwolińska do Niziny Środkowo mazowieckiej, Wysoczyzna Kałuszyńska do Niziny Południowo podlaskiej.
Gmina Dębe Wielkie liczy 9474 mieszkańców. Administracyjnie składa się z 25 sołectw: Choszczówka Dębska, Cyganka, Choszczówka Rudzka, Dębe Wielkie Centrum, Dębe Wielkie Wschód, Dębe Wielkie Południe Górki, Choszczówka Stojecka, Olesin, Aleksandrówka, Ostrów Kania, Kobierne, Bykowizna Choszczak, Kąty Goździejewskie I, Kąty Goździejewskie II Gorzanka, Chrośla, Celinów, Rysie, Cięciwa, Cezarów, Poręby, Walercin, Ruda, Teresław, Jędrzejnik.

Dodaj komentarz

Agroturystyka na Ziemi MIńskiej

Menu Title