Zespól dworski w Kobylance

kobylanka

Powstanie majątku Czarnowskich w Kobylance datowane jest na pierwszą połowę XIX wieku. W początkach XX wieku został przebudowany.

Był to prosty, parterowy budynek, który w środkowej części miał efektowny ryzalit. Był pokryty dwuspadowym dachem, w którym umieszczono 3 kominy. Niestety, obecnie dwór jest opuszczony i zaniedbany. Można go oglądać tylko z zewnątrz.

Do dzisiaj zachowały się fragmenty parku. Znajdują się tu aż 3 pomniki przyrody. W ówczesnych latach zespół dworski miał powierzchnię 152 hektarów. Park dworski 3 grudnial996 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Na cmentarzu w Dobrem możemy znaleźć grób braci: Mariana i Teodora Czarnowski (nietypowy, żeliwny pomnik przypominający kształtem egipską piramidę, którego stylistyka nawiązuje do grobowców romantycznych z początków XIX wieku). Został wzniesiony przez zrozpaczoną matkę, która opłakiwała śmierć swoich dwóch młodych synów. Jeden z nich był dobrze zapowiadającym się naukowcem, drugi zaś działał aktywnie w służbie dla kraju. Następnie, w 1909 roku, właścicielem Kobylanki została rodzina Czarnowskich, która miała w posiadaniu majątek do końca swoich dni. Po II wojnie światowej dwór w Kobylance podzielił los innych majątków ziemiańskich i przeszedł na własność Skarbu Państwa.

Dodaj komentarz

Agroturystyka na Ziemi MIńskiej

Menu Title