Pałac w Mariance

Dwor_w_Mariance_2

Budynek znajduje się tuż przy zalewie. Jest dwupiętrowy, z dużym tarasem na poziomie pierwszego piętra, opartym na czterech przysadzistych kolumnach. Jasnobrązowa dachówka odznacza się na tle kremowych ścian.

Pierwszym właścicielem zbudowanego w XIX w. dworku był Emma Lange, która mieszkała tam do końca drugiej wojny światowej. Po wojnie ulokowano tam 6 rodzin z gminy Mińsk Mazowiecki. Po pożarze w 1975 r. majątek popadł w ruinę. Rodziny przeniesiono do lokali zastępczych, a władze gminy zadecydowały o generalnym remoncie budynku. Ostatecznie w 1982 roku głównym inwestorem został Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim, co umożliwiło rozpoczęcie odbudowy spalonego dworu. Celem było stworzenie ogólnodostępnego dla mieszkańców miejsca rekreacyjnego.

W ten sposób w 1985 roku oddano do użytku teren turystyczno- wypoczynkowy. na którym znajdował się przede wszystkim hotel i zalew na rzece Mienia o powierzchni 5 hektarów. W dni wolne od pracy miejsce cieszyło się popularnością wśród turystów i lokalnych mieszkańców.

W 2000 roku Zarząd Gminy Mińsk Mazowiecki postanowił sprzedać ośrodek prywatnemu przedsiębiorstwu.

Dodaj komentarz

Agroturystyka na Ziemi MIńskiej

Menu Title