Park podworski w Dębem Wielkim

dwpp

Dawniej istniał tu dobrze prosperujący folwark, zaś sąsiadująca z nim dworska rezydencja zajmowała rozległy obszar o kształcie trapezu.

Po dawnym dworze dziś nie pozostał ślad. Zachował się jedynie park podworski, w którym podziwiać można piękne okazy starodrzewu. Nazwa miejscowości Dębe Wielkie oznaczała w przeszłości tyle. co siedlisko drzew – dębów. Jak mówią stare przekazy’, wokół wsi. o której pierwsze wzmianki pochodzą z początków XV wieku (z 1416r). rozciągały się bujne lasy liściasto-iglaste.

Ze sprawozdania z lustracji województwa mazowieckiego wiadomo, że w 1565 roku istniał tu już folwark oraz dwór. Wówczas dzierżawił go Zygmunt Wolski, kasztelan czerski.

Od tamtej pory wielokrotnie zmieniali się właściciele dębskich włości, a ich pełna lista wciąż nie jest zrekonstruowana. Majątek pozostawał m.in. w posiadaniu rodziny Pępowskich, Jackowskich, Zaszewskich oraz Fabiszewskich. Ci ostatni położyli zasługi dla całej miejscowości. Władysław Fabiszewski na początku XX wieku przekazał plac wraz z kilkoma morgami ziemi pod budowę kościoła.

W parku dworskim podczas Powstania Listopadowego żołnierze 4 Pułku Piechoty Liniowej walczyli z rosyjskimi oddziałami VI Korpusu gen. Rosena.

Dodaj komentarz

Agroturystyka na Ziemi MIńskiej

Menu Title